Jak fotografować balkon lub taras

To, co zobaczy Twój klient na zdjęciu prezentującym balkon, taras oraz widok z tych miejsc, może zdecydowanie wpłynąć na ostateczną decyzję rezerwacji terminu.


 Z pozoru poruszony temat fotografowania balkonu czy tarasu może wydawać się mało istotny i pewnie z tego powodu jest często pomijany lub traktowany obojętnie.
O tym, jak najlepiej sfotografować te wyjątkowo korzystne miejsca, dowiesz się z tego artykułu.

Podstawowym błędem fotografowania balkonu lub widoku z niego jest zbyt duże skupienie się na tym, co z niego widać. Banalne, prawda?

Błąd polega na tym, że często fotografuje się tylko sam widok z okna lub tylko sam balkon. Ani jedno ani drugie zdjęcie nie przedstawi w odpowiedni sposób otoczenia, które chciałby zobaczyć nasz klient. Jak więc tego dokonać?

Ze względu na różnorodność układu pomieszczeń, powierzchnie tarasów lub balkonów oraz tego, co widoczne jest "z okna" nie ma jednego skutecznego sposobu. Jest natomiast kilka zasad, które ułatwią wykonanie fotografii.

Balkon z widocznym wnętrzem apartamentu.

Taras z widocznym ogrodem.

Podstawowe zasady ułatwiające wykonanie udanego ujęcia z balkonu lub tarasu:

  1. NIE FOTOGRAFUJ tylko balkonu, tarasu lub widoku z okna.
    W taki sposób fotografia w większości przypadków nie wpłynie korzystnie na sprzedaż Twojej oferty ponieważ nie przedstawi ona korzyści płynących z możliwości jakie daje otoczenie.

    Ponadto zamieszczanie zdjęć, na których prezentowany jest tylko widok z okna (niezgodny z faktycznym) jest częstym chwytem marketingowym. Klienci mają obecnie duży dystans w zaufaniu do takich ofert nie mówiąc już o tych, którzy na miejscu zobaczyliby zupełnie co innego niż w ofercie.
  2. Ustal odpowiednią porę fotografowania - nie fotografuj pod słońce.
    Przeważnie najlepszy moment to taki, gdy wpadające promienie słoneczne są z przeciwnej strony budynku, tak aby nie wpadały na taras jak i do wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu nie będzie aż tak dużej różnicy w oświetleniu pomiędzy tym co wewnątrz, a tym co na zewnątrz.

    Nie jestem zwolennikiem nadmiernego wykorzystywania techniki HDR (High Dynamic Range - technika fotografowania gdzie równo doświetlone są wszystkie elementy), jednak w tym przypadku, może być to zbawienna funkcja dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z obróbką, a chciałyby mieć przyzwoitą fotografie.

    Poniżej prezentuje kilka przypadków uwzględniając również wpadające promienie słoneczne.
    Dzięki dobraniu odpowiedniej pory do fotografowania (tuż przed zachodem słońca) udało się otrzymać na fotografiach soczystą zieleń drzew oraz nieprześwietlone i niebieskie niebo bez skomplikowanej obróbki.
    W tym przypadku mocno oświetlony balkon skutecznie odciąga uwagę od stojącego budynku z przeciwnej strony. Chmury podświetlone od boku również grają tu istotną rolę.
    Fotografia wykonana przy zmierzchu - tak skadrowana fotografia umożliwiła zaprezentowanie większej części tarasu, a widoczna zasłona nie dość, że dodała lekkości na zdjęciu, to dodatkowo osłabiła wpadające promienie zachodzącego słońca.
  3. Istotna jest również godzina fotografowania względem tego, jak oświetlone są obiekty poza budynkiem. Jeśli w okolicy są inne wysokie budynki, które będą mocno odbijać światło słoneczne, może okazać się, że poprzednią zasadę trzeba będzie zmodyfikować i lepiej określić godzinę fotografowania.

    Z kolei w przypadku widoku na tereny zielone wokół budynku, odpowiednią godziną będzie ta, kiedy światło słoneczne będzie padało od boku (prawdopodobnie będzie to godzina poranna lub wieczorna w okresie wiosennym, letnim i jesiennym).

    Fotografia poniżej przedstawia taką sytuację.
    Wybranie odpowiedniej pory na fotografowanie balkonu lub tarasu może być kluczowe dla odpowiedniej prezentacji tej części apartamentu. Gdyby na powyższym zdjęciu widoczny budynek byłby oświetlony byłaby zbyt duża różnica w oświetleniu.
  4. Stań z aparatem (lub ustaw sam aparat jeśli jest bardzo mało przestrzeni) w takim miejscu, aby nie tylko był widoczny balkon lub taras ale również część wnętrza lub ogrodu. Sprawdź różne możliwości zarówno pod kątem wysokości umieszczonego aparatu jak i odległości od miejsca, które chcesz pokazać na zdjęciu.

    Może zdarzyć się, że chcąc pokazać całą powierzchnię balkonu, trzeba będzie wyjść na zewnętrzną jego część poza barierki (lub przynajmniej umieścić tam aparat) i fotografować z miejsca niezbyt bezpiecznego - zachowaj szczególną ostrożność. Dzisiaj z pomocą przychodzą drony oraz ich ogromne możliwości.

    Poniższe zdjęcia obrazują różnice w postrzeganiu tego samego miejsca.
    Balkon fotografowany z widoczną posadzką - widok jest oddalony. Ogniskowa 16 mm.
    Fotografia balkonu wykonana z tego samego miejsca, co pierwsze ujęcie, jednak przy zastosowaniu ogniskowej 26 mm - udało zachować się elementy balkonu wraz z przybliżonym widokiem na okolicę. 
    Widoczne wyjście na balkon wraz z widokiem na ulicę, której nie widać na poprzednich ujęciach - kadr prezentujący zdecydowanie bardziej otoczenie niż sam balkon.
  5. Zachowaj równe kąty (linie poziomie i pionowe)
    Więcej na ten temat udzielam porad w artykule: "Jak fotografować mieszkanie pod wynajem lub na sprzedaż".
  6. Zwróć uwagę, czy możesz wykonać fotografię wykorzystując odbicia w szybach.w ten sposób, na jednym zdjęciu uda Ci się pokazać to, co znajduje się za aparatem. Być może będzie to park, inny budynek lub istotny dla wielu klientów parking czy plac zabaw.

    Balkon z widoczną częścią wnętrza apartamentu.
    Jeśli jest możliwość warto do zaprezentowania widoku z balkonu wykorzystać odbicia w szybie. Na fotografii widoczna (domyślnie) sypialnia, balkon oraz drzewa i inne budynki osiedla w odbiciu.
  7. Jeżeli mimo wszystko uznasz, że przez zbyt małą powierzchnię nie masz jak wykonać dobrego ujęcia sprawdź, czy w otoczeniu jest inny budynek lub wzniesienie (dotyczy wyższych parterów i pięter), z którego będzie możliwość wykonania ujęcia na balkon wraz z jego okolicą.
Fotografia balkonu z zewnątrz budynku - pomimo tego, że ilość miejsca dostępnego na balkonie była spora warto było wykonać takie ujęcie dla lepszego przedstawienia otoczenia. Fotografia była uzupełnieniem dla ujęć wykonanych na balkonie prezentowanych poniżej.
Fotografowanie przy zmierzchu umożliwiło wyeksponowanie oświetlenia na balkonie.
Jeżeli żadna pora podczas dnia (przez silne nasłonecznienie) nie pozwala na wykonanie dobrego ujęcia warto skorzystać z uroku pory zmierzchu, która w połączeniu ze sztucznym oświetleniem apartamentu da wyjątkowo przytulny efekt.
Ujęcie jedynie kawałka tarasu pozwala w zupełności zobrazować klientowi to, jaki widok na nim zastanie.

Dużo porad o tym, jak fotografować mieszkanie, udzielam również w artykule: "Jak fotografować mieszkanie pod wynajem lub sprzedaż".

Rada na koniec.
Staraj się wykorzystać wszystkie możliwości układu pomieszczeń. Szukaj nietypowych miejsc, w których znajdzie się kilkanaście centymetrów na umieszczenie aparatu. Nawet przy szerokim wykorzystaniu obiektywu szerokokątnego czasem trzeba wychodzić z nim poza granice ścian (np. fotografując przez okno lub z jednego do drugiego pomieszczenia.

Jeżeli na jednym ujęciu możesz pokazać balkon jak i wnętrze koniecznie wykonaj taką fotografię. To właśnie ona może być kluczowa do podjęcia decyzji o rezerwacji przez Twojego klienta.

Sypialnia z widoczną częścią balkonową powiększa przestrzeń na fotografii oraz przedstawia korzyści apartamentu.
Ta fotografia była już raz prezentowana w tym artykule ale idealnie obrazuje powyższą radę.
Czy Ty też czujesz jak przytulny jest powyższy apartament? Pozwól poczuć to Twoim przyszłym klientom!