Jak fotografować mieszkanie pod wynajem lub sprzedaż

Posiadasz mieszkanie, apartament lub dom na wynajem jednak nie wiesz jak wykonać zdjęcia przyciągające oko klienta? Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa, jednak jeśli to wg Ciebie niemożliwe, zapoznaj się z praktycznymi poradami, które ułatwią Ci wykonanie takich zdjęć.

Z tego poradnika dowiesz się:
  • jak przygotować mieszkanie do sesji
  • o jakiej porze najlepiej jest fotografować apartament
  • co powinny przedstawiać zdjęcia, a czego wręcz nie należy fotografować
  • z którego miejsca fotografować, aby otrzymać najlepsze ujęcie
  • co na zdjęciu widzi odbiorca
  • krok po kroku dowiesz się jak wykonać całą sesję
Poradnik - jak fotografować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem


Najważniejsze jest wybranie odpowiedniej pory dnia na sesjęprzygotowanie obiektu do fotografowania oraz użycie odpowiedniego aparatu fotograficznego.
  1. Ustal porę dnia odpowiednią do fotografowania poprzez określenie rodzaju oświetlenia.
  2. Przygotuj pomieszczenia do fotografowania - uwzględnij jednocześnie, z których miejsc możliwe jest wykonanie ujęć. Aby móc faktycznie skutecznie ocenić te miejsca, stań w każdym z nich - spójrz z wysokości, na której później ustawisz aparat.
  3. Skompletuj sprzęt fotograficzny.
Poniżej znajdziesz podpowiedzi jak tego dokonać.

Jeśli pominiesz powyższe porady i nie przyłożysz się do sesji, możesz uwypuklić niedoskonałości apartamentu (lub swojej oferty) i tym samym skutecznie odstraszyć większość, wstępnie zainteresowanych klientów - stać Cię na to?


Od tego momentu masz trzy możliwości:
  1. Nie czytasz dalej tekstu i zamawiasz usługę wykonania fotografii wnętrz.
  2. Czytasz ten poradnik i stosujesz się do sprawdzonych porad, które przetestowałem na ponad 500 apartamentach w całej Polsce.
  3. Opuszczasz stronę pozbywając się możliwości pozyskania nowej grupy klientów dla Twojego biznesu lub szukasz odpowiedzi na innych stronach.

Jak przygotować mieszkanie do sesji

Usuń wszystkie zbędne przedmioty. Wyobraź sobie taki wygląd apartamentu, jaki Ty chciałbyś zastać jako wynajmujący turysta. Ogólnie mówiąc im mniej bibelotów, tym lepiej. Apartament musi sprawiać wrażenie bardzo zadbanego.

Usuń niepotrzebne książki, czasopisma, dekoracje, których nie pozostawisz na czas wynajmu, chemię i przyrządy gospodarstwa domowego, ręczniki papierowe, schowaj przedłużacze, kable od lamp, telewizora, radia, czajnika elektrycznego, tostera itd.

Zetrzyj kurz - fotografując pod światło pozostawiony kurz jak i ślady po jego niedokładnym ścieraniu, będą bardzo widoczne.

Umyj dokładnie wszystkie metaliczne i lustrzane powierzchnie. Najbardziej istotne są:
  • lustra
  • meble z połyskiem
  • kabina prysznicowa (szyby)
  • baterie (zlew, umywalka, wanna, prysznic)
  • drzwiczki piekarnika, płyta grzewcza
  • klosze oświetleniowe
  • obrazy za szkłem
Sprawdź, czy oświetlenie jest sprawne. Jeśli przy łóżku w nocnych lampkach lub w okapie kuchennym działa tylko jedna z dwóch żarówek, koniecznie wymień na sprawne. To samo dotyczy miejsc, gdzie jest kilka źródeł światła (np w kuchni lub w przedpokoju oświetlenie halogenowe, ledowe itp.).

Z mojego doświadczenia wynika, że warto jest w większości przypadków włączyć światło okapu kuchennego przy wykonywaniu zdjęć. Nadaje to zupełnie inny wygląd kuchni, podkreśla jej charakter.

Co jakiś czas zdarza się, że mój klient zapomni o sprawdzeniu oświetlenia i o niedziałającym oświetleniu dowiaduje się w momencie wykonywania sesji. Wtedy nie pozostaje nic innego jak dorobienie oświetlenia na etapie obróbki zdjęć, co jest dość czasochłonne, aby wyglądało naturalnie.

Nocne lampki przy łóżku również potrafią stworzyć na fotografii przyjemną atmosferę, nawet podczas zdjęć wykonywanych w dzień. Dlatego sprawdź, czy działają, aby podczas wykonywania zdjęć zająć się tylko sesją.

Zastosowanie sztucznego oświetlenia sypialni podczas dziennej sesji fotograficznej
Jeśli posiadasz firanki lub zasłony, upewnij się, że są czyste i wyprasowane. Sprawdź również, czy rolety działają od strony technicznej.

Sprawa ma się podobnie w przypadku pościeli w sypialni, a jej estetyczne ułożenie jest utrapieniem nawet u doświadczonych osób. Na obu zdjęciach (powyżej i poniżej) nałożone zostały narzuty na łóżko, co jest najlepszym rozwiązaniem, aby otrzymać estetycznie pościelone łóżko oraz zyskać mnóstwo czasu dzięki pominięciu czynności układania pościeli.

Ten sposób, zalecam zdecydowanie bardziej przy sprzedaży apartamentu niż jego wynajmie.
Wg specjalistów (hotelarzy), narzuty nie są dobrze odbierane przez klientów. Dużo lepsza jest biała, czyściutka i dobra gatunkowo pościel.

Narzuta na łóżko rozwiązuje większość problemów związanych z estetycznym ułożeniem pościeli na łóżku w sypialni natomiast wg specjalistów (hotelarzy) lepiej jest zaprezentować białą, czystą i dobrą gatunkowo pościel.
Drugim sposobem, który może sprawdzić się bardziej przy sprzedaży nieruchomości, jest fotografowanie łóżka całkowicie bez pościeli. Ten sposób, również kierowałbym zdecydowanie bardziej w stronę osób sprzedających niż wynajmujących.

Fotografowanie łóżka bez pościeli nie jest dobrym pomysłem dla osób wynajmujących swoje wnętrza jednak może się sprawdzić w przypadku sprzedaży apartamentu wraz z wyposażeniem.
Inne przeszkadzające elementy, których nie można schować, należy usunąć podczas obróbki zdjęć.

Odpowiednia pora dnia do fotografowania wnętrz

Sesja dzienna

Jeżeli zamierzasz wykonać dzienną sesję wnętrz, zwróć uwagę na układ apartamentu względem nasłonecznienia. Jest to istotne zwłaszcza dla osób wykonujących zdjęcia amatorskim sprzętem fotograficznym, w którym ograniczone są ustawienia manualne.

Rada: Jeśli przez okno wpadają ostre promienie słoneczne, w efekcie otrzymasz zdjęcie o bardzo dużym kontraście i rozpiętości tonalnej - miejsca, które znajdą się w cieniu będą całkowicie czarne lub miejsca, gdzie będzie wpadać ostre światło słoneczne zostaną wypalone, przez co na zdjęciu zabraknie szczegółów. Tak wykonane zdjęcia z pewnością nie będą należeć do wyróżniających Twoją ofertę.

Najlepszy moment fotografowania pomieszczenia amatorskim sprzętem to taki, gdy promienie słoneczne nie wpadają bezpośrednio przez okno.

Zdarza się, że apartament wymaga pokazania wpadających promieni słonecznych. Wykonanie takich zdjęć, należy do trudniejszych i jest powiązane z ich obróbką. Zdecydowanie dokładniej tą kwestię poruszam na moich szkoleniach, podczas których możesz w praktyce sprawdzić, jak wykonywać zdjęcia przy silnym oświetleniu słonecznym w pomieszczeniu.


Wpadające promienie słoneczne mogą utrudnić otrzymanie takiego efektu przy fotografowaniu amatorskim sprzętem.
Jasny kolor mebli oraz wpadające promienie słoneczne uatrakcyjniają wygląd fotografii, jednak otrzymanie takiego efektu u początkującego fotografa może być problemowe, a omówienie tego opisem na blogu jest zbyt obszerne.


Sesja nocna

Sesja nocna jest zalecana dla obiektów, gdzie zaprezentowanie gry świateł i cieni ma znaczenie. Ponadto sesja nocna nada miejscu charakter spokojnego i relaksacyjnego.

Apartament fotografowany w południe - sesja dzienna
Zwróć uwagę na widoczną strukturę sofy - z pewnością widzisz, że jest skórzana lub przynajmniej ze skóry ekologicznej. Spójrz teraz na tą samą sofę na zdjęciu poniżej. Na zdjęciu nocnym zdecydowanie trudniej jest ocenić jakim materiałem została obita sofa.

Pragnę zwrócić uwagę, na fakt jakim jest kreowanie wyobrażenia u oglądającego poprzez wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia.
Apartament fotografowany w nocy - sesja nocna
Kolejne fotografie prezentują ten sam apartament - przekonaj się jak bardzo może różnić się to samo wnętrze w dzień i w nocy.
Sesja dzienna apartamentu - a Ty wolisz Gdańsk w dzień czy w nocy?
Sesja nocna apartamentu - a Ty wolisz oglądać Gdańsk za dnia czy nocą?
Powyższe przykłady prezentują apartamenty fotografowane o różnych godzinach. Wszystkie prezentowane na tym blogu zdjęcia są bez użycia lamp błyskowych i Tobie również zalecam wykorzystywanie oświetlenia zastanego. Zapewnisz w ten sposób naturalny wygląd pomieszczenia niezależnie od pory sesji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykonywania wieczornych sesji wnętrz? Sprawdź poświęcony temu osobny artykuł "JAK FOTOGRAFOWAĆ WNĘTRZA I BUDYNKI W NOCY"

Jak ukryć na zdjęciu to, czego nie warto pokazywać?

Fotografując w nocy ukryjesz również wiele niedoskonałości obiektu, co może być zbawienne w momencie, gdy zależy Ci już teraz na wypromowaniu oferty, chcesz aby pracowała ona dla Ciebie w internecie, a Ty w czasie zanim zgłoszą się pierwsi goście dokonasz wymaganych poprawek lub nawet koniecznego remontu.

Zaznaczam tutaj, że nie pochwalam działań, które sprawią, że fotografia pokazuje zupełnie inny stan niż w rzeczywistości, dlatego, jeśli już zdecydujesz się na taki ruch, niezwłocznie dokonaj poprawek.

Jeżeli uznasz, że zmiany są na tyle odmienne od stanu z wcześniejszych zdjęć, wykonaj nową sesję uwzględniającą jedynie ten fragment apartamentu. Nie chcesz przecież, aby klient był zaskoczony innym wyglądem apartamentu niż prezentowałeś na zdjęciach.

Z którego miejsca fotografować pomieszczenie?

Nie ma jednego sprawdzonego skutecznego sposobu. Jednak można przyjąć jako zasadę, że ujęcia wykonane z każdego rogu pomieszczenia pozwolą na późniejsze wyselekcjonowanie najlepszej fotografii lub użycie wszystkich dla jeszcze lepszego efektu prezentacji Twojej oferty.

Ważne jest, aby przedstawić na zdjęciu układ pomieszczenia oraz jego wyposażenie. Poniższy przykład obrazuje tę zasadę. Na fotografii widać cały salon z uwzględnieniem telewizora z kanapą, stołu oraz widoku za oknem.

Salon - ujęcie wykonane z części kuchennej

Co widzi i wyobraża sobie nasz klient?

Przede wszystkim widzi to, co chce zobaczyć i nie jesteś w stanie ocenić jaki element będzie ostatecznie decydował o tym, że klient dokona rezerwacji. Dlatego właśnie dopnij jak najlepiej każdy element, aby podnieść skuteczność oferty.

Niedawno przyszła do nas moda z Zachodu na usługi Home Staging. Nie jest to nic innego, jak uporządkowanie tego, co stanowi nieład i dodanie tego, czego do tej pory nie miałeś, a wpływa korzystnie na wnętrze.
Dzięki temu podnosisz wartość oraz wizerunek oferty

Statystycznie znacząco przekłada się to na zwiększony procent zainteresowania wynajmem, a w przypadku sprzedaży skraca się jej czas oraz wzrasta cena, jaką jest w stanie zapłacić klient. Szerzej tą usługę oraz porady z tym związane opisuję w artykule: "Home Staging, czyli ubierz modnie swoją nieruchomość".
W ten sposób osoba przeglądająca Twoją ofertę sama wykreuje dla siebie to co najlepsze. Żaden opis tekstowy nie zastąpi fotografii. Obrazy graficzne są najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozyskanie klienta.

Sypialnia z łazienką i telewizorem z widocznym przejściem do salonu
Idealnie gdy jedna fotografia przedstawi klientowi możliwie najwięcej kluczowych elementów wpływających na jego wyobrażenie komfortu i otoczenia. Jednak nawet przy nowoczesnym i profesjonalnym sprzęcie nie uda pokazać się na jednym zdjęciu wszystkiego.

Łazienka z widocznym salonem po prawej stronie - ujęcie wykonane z sypialni

Salon z widoczną sypialnią po prawej stronie
Sypialnia z widocznym salonem po lewej stronie - ujęcie wykonane z łazienki


NIE FOTOGRAFUJ SAMEGO PIEKARNIKA
chyba, że sprzedajesz piekarnik lub jesteś wykonawcą mebli kuchennych

Bardzo częstym błędem jest fotografowanie TYLKO pojedynczych fragmentów wyposażenia - drzwi wejściowe z zabudową, zlew z płytą grzewczą, umywalka z kawałkiem lustra itd. W ten sposób na pewno Twoja oferta nie trafi do klientów.

Tak wykonane zdjęcia mogą być uzupełnieniem ogólnych ujęć w ofercie sprzedaży mieszkania.

Fotografia po lewej stronie została wykonana przeze mnie na potrzeby IKEA oraz ich katalogu i strony internetowej. Natomiast takie zdjęcie w 99% nie miałoby zastosowania w ofercie dotyczącej wynajmu wczasowiczom.

Jeśli zależy Ci na jak najlepszej prezentacji Twojej kuchni, przedstaw ją na zdjęciu w całej okazałości.

Powinno być priorytetem zaprezentowanie całej powierzchni kuchni, a nie tylko poszczególnych jej elementów wyposażenia. Twój klient z pewnością dostrzeże nie tylko samą powierzchnie, ale również sam wyłapie fragmenty najbardziej dla niego interesujące, jak np. piekarnik, kruszarkę do lodu, czy ładną glazurę.

Poniżej prezentuję odpowiednią dla oferty wynajmu fotografię przedstawiającą całą kuchnię wraz z wcześniej omawianym piekarnikiem.

Rada: Fotografując pomieszczenie nie skupiaj swojej uwagi na pojedynczych meblach czy wyposażeniu - pokaż jak najwięcej przestrzeni. Jeśli to możliwe fotografuj każde pomieszczenie z każdego rogu. Możesz również przestawiać drobne elementy dekoracyjne dla tych samych ujęć.

Fotografia reklamowa kuchni dla IKEA
Jeśli Ty również przeglądając aukcje na Allegro lub inne oferty w internecie w pierwszej kolejności patrzysz na zdjęcia, to pamiętaj, że klient wyszukując oferty wynajmu zrobi dokładnie tak samo. 

Fotografuj to samo pomieszczenie z różnych miejsc

Poniżej przykładowe fotografie przedstawiające ten sam salon z trzech ujęć. Zwróć uwagę na miejsce z telewizorem, ten istotny dla większości wynajmujących widoczny jest na każdej fotografii.
Salon - ujęcie od strony drzwi wejściowych do salonu.
Salon - ujęcie od strony drzwi na taras
Salon - ujęcie ze strony osoby siedzącej na sofie

Apartament to nie tylko wnętrze. Jeśli posiadasz balkon, taras, ogród, a na to wszystko masz piękny widok z okna pokaż to w swojej ofercie. Często taka fotografia decyduje ostatecznie o ostatecznym wyborze Twojej oferty przez klienta.

Ze względu na różnorodność tej części obiektu poświęcam temu zagadnieniu osobny artykuł: "Jak fotografować balkon lub taras".

Apartament Nadmorski Dwór - fotografia prezentująca na jednym ujęciu balkon jak i wnętrze apartamentu

Tak klimatyczne ujęcie przekona każdego klienta - wykorzystaj uroki fotografowania balonu lub tarasu podczas zmierzchu.

Jak wykonać dobre zdjęcie?

Przeglądając dowolny serwis z ogłoszeniami przekonasz się, że masz ogromną szanse na to, aby wyróżnić się z tłumu własnymi odpowiednio przygotowanymi zdjęciami wnętrz - wystarczy zastosować kilka ważnych zasad:
  • Zanim przystąpisz do kolejnego etapu, w pierwszej kolejności wykorzystaj powyższe porady z tego artykułu.
  • Fotografuj ze statywu lub z miejsca umożliwiającego postawienie aparatu (nie fotografuj "z ręki"). Jeżeli nie dysponujesz statywem, bardzo sprawdzonym i praktycznym akcesorium jest woreczek wypełniony grochem. Przydaje się to zwłaszcza w miejscach, gdzie będzie Ci trudno stanąć z aparatem.
  • Jeżeli aparat umożliwia ustawienie parametrów migawki, przysłony, czułości i balansu bieli, koniecznie skorzystaj z tych możliwości - napisałem również osobny artykuł poświęcony temu "Jak ustawić aparat oraz jego parametry fotografując mieszkanie".
  • Ustaw aparat równo (możesz skorzystać z poziomicy - jednym ze sprawdzonych sklepów fotograficznych jest AFE.pl
  • Jeśli aparat posiada samowyzwalacz, również zalecam skorzystanie z tej możliwości - uchroni to Twoje zdjęcia przed efektem poruszenia, dzięki czemu Twoje zdjęcia będą wyraziste. Ponadto, ustawiając samowyzwalacz np na 10 sekund, masz czas na wyjście z pomieszczenia, aby nie sfotografować samego siebie w odbiciu mebli i innych lustrzanych powierzchni.
  • Zwróć uwagę, czy aparat nie jest widoczny w odbiciu. Można oczywiście usunąć go w późniejszym etapie obróbki, jednak po co miałbyś dokładać sobie pracy.
  • Staraj się nie kierować obiektywu bezpośrednio w bardzo jasne punkty, np okno lub meble z połyskiem odbijającym światło z okna - postaraj się maksymalnie zminimalizować niekorzystne oświetlenie poprzez częściowe, lecz dekoracyjne przymknięcie rolet lub odczekanie do momentu, aż słońce zajdzie za chmury.
  • Unikaj momentów, gdy za oknem jest inny oświetlony jasny budynek, ponieważ odbite światło zadziała podobnie, jak bezpośrednio wpadające promienie słoneczne i utrudni to wykonanie Tobie zdjęć.
  • Sprawdź przed wykonaniem zdjęcia na podglądzie aparatu, czy w kadrze nie są widoczne niepożądane elementy (przedłużacze, kable, odbicia itp.) - te, których nie da się usunąć przed wykonaniem zdjęcia, trzeba będzie usunąć przy obróbce zdjęć.
  • Po wykonaniu każdego zdjęcia sprawdź jak wyszło na podglądzie aparatu - również na zbliżeniu aby upewnić się czy zdjęcie jest ostre.

W PIGUŁCE:

  • przygotuj mieszkanie do sesji usuwając wszystkie zbędne przedmioty
  • posprzątaj kurz, wyczyść lustra oraz metaliczne przedmioty
  • sprawdź, czy całe oświetlenie wewnętrzne jest w pełni sprawne
  • ustal godziny fotografowania (sesja dzienna lub nocna, a może obie?)
  • określ miejsca, z których będziesz fotografować
  • nie fotografuj tylko detali - pokaż całe wnętrze
  • przestrzegaj zasad rozpisanych powyżej w "Jak wykonać dobre zdjęcie"
W drugiej części poradnika przedstawię jak ważna jest obróbka fotografii oraz jak wielkie daje możliwości.

Jeśli masz pytania lub uznasz, że wolisz wynająć mnie jako fotografa skontaktuj się poprzez e-mail biuro@2style.pl lub numer tel. 535-807-760

życzę jak najlepszych ujęć
Michał Piotrowski