Jak ustawić aparat fotografując mieszkanie

Nawet najlepiej przygotowane pod względem estetycznym mieszkanie może zostać źle zaprezentowane na fotografiach. Jaki główny czynnik może mieć na to wpływ? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Z mojego poradnika "JAK FOTOGRAFOWAĆ MIESZKANIE POD WYNAJEM LUB SPRZEDAŻ", wiesz już jak należy wykonać sesję. Wspominam tam o ustawieniu aparatu oraz jego parametrów, a poniżej znajdziesz szczegółowe porady ułatwiające Tobie realizacji sesji.

Prowadzę również szkolenia indywidualne oraz grupowe z zakresu fotografii wnętrz pod wynajem lub sprzedaż więc jeśli zależy Ci na pozyskaniu praktycznych umiejętności skontaktuj się poprzez e-mail biuro@2style.pl lub numer tel. 535-807-760


Do wykonania sesji przydatne będą:
 • aparat fotograficzny (jeśli nie wiesz czym fotografować przeczytaj ten wpis "Jakim aparatem fotografować wnętrza")
 • karta pamięci, zapasowy akumulator do aparatu, ładowarka
 • statyw lub narzędzie o podobnej funkcjonalności (np. woreczek wypełniony grochem)
 • poziomica montowana np. na stopkę aparatu - jednym ze sprawdzonych sklepów fotograficznych jest AFE.pl
 • zaangażowanie i cierpliwość

Jak ustawić aparat fotograficzny

Jeśli masz już przygotowane mieszkanie do sesji fotograficznej i określiłeś wstępnie miejsca z jakich będziesz fotografować ustaw teraz podstawowe parametry aparatu:
 • migawka
 • przysłona
 • czułość
 • samowyzwalacz

Migawka

W przypadku fotografowania "z ręki" czego zdecydowanie odradzam parametr migawki nie powinien być niższy niż 1/60 sek. choć nawet przy takiej wartości czasem jest trudno utrzymać aparat bez poruszenia. Zakładam, że zależy Ci na pięknych zdjęciach i skorzystasz z moich lat doświadczeń oraz Twojego wcześniej przygotowanego statywu.

Statyw znacząco wpływa na możliwość regulacji parametrów migawki. Dzięki zastosowaniu statywu lub innej nieporuszającej się płaskiej powierzchni nie ma znaczenia czy migawka będzie otwarta przez 1/25 sekundy czy 30 sekund natomiast wydłużony czas otwarcia migawki ma ogromne znaczenie dla pozostałych ustawień aparatu - przysłony i czułości (ISO).

Przysłona

Kadrując całe pomieszczenie lub jego większą część warto zachować ostrość całego wyposażenia. Aby tak się stało ustaw migawkę na wartość 8.0 lub wyższą. Jeżeli obiektyw (lub program w aparacie), który posiadasz nie ma takich osiągów, ustaw przysłonę na najwyższą z możliwych.

Zasada jest taka, że im wyższa będzie ta wartość, tym większy będzie zakres ostrości na zdjęciu ale tym samym zdjęcie będzie ciemniejsze. W tym momencie z pomocą przychodzi migawka ustawiona na odpowiednio długi czas oraz...statyw.

Jest jeszcze kilka powodów dla których warto posprawdzać różne wartości przysłony dla tego samego ujęcia jednak ten temat omówiłem znacznie dokładniej w poradniku "Jak fotografować wnętrza i budynki w nocy".

Czułość (ISO)

Ze względu na późniejszą wymaganą obróbkę wykonanych zdjęć wartość ISO powinna być ustawiona na jak najniższą - np ISO 100.

Im wyższa wartość czułości tym więcej niepożądanych szumów na fotografii.

Balans bieli (WB)
Większość aparatów ma wpisane programowo odpowiednie wartości balansu bieli dla większości warunków oświetleniowych, jednak nawet pomimo tego, ustawienie to jest bardzo często pomijane przez użytkowników aparatów. W efekcie wykonane zdjęcia są zbyt żółte lub zbyt niebieskie.

Aby sprawy nie komplikować weź aparat do ręki i sprawdź jakie możliwości oferuje. Powinny tam być ikonki, które intuicyjnie dopasujesz do miejsca w jakim będziesz fotografować. Do wyboru powinny być oznaczenia symbolizujące zwykłą żarówkę, świetlówkę, słońce, chmurę oraz piorun. Ta ostatnia nie oznacza, że możemy fotografować wyłącznie w czasie burzy ;)

Coraz więcej aparatów posiada również możliwość płynnej regulacji balansu bieli, której wartość określa temperatura światła podana w Kelvinach. Poniższa grafika upraszcza powyższy tekst.

Samowyzwalacz

Ustawienie aparatu z opóźnionym uruchomieniem migawki jest bardzo przydatne zwłaszcza w momencie, gdy fotografujemy w kierunku:
 • luster
 • mebli z połyskiem
 • okien przy wieczornych sesjach
 • innych dużych lustrzanych i metalicznych powierzchni, które mogą "zdradzić" w ich odbiciu Twoją obecność na sesji
Ponadto przy ustawieniu dłuższych czasów migawki (nawet przy użyciu statywu) łatwo jest delikatnie poruszyć aparat w momencie wciskania spustu, co może wpłynąć na efekt poruszenia/rozmycia na zdjęciu. Wykorzystując samowyzwalacz pozbywamy się tego problemu.

Ustawienie pozycji aparatu

Wg moich doświadczeń w większości przypadków aparat powinien być ustawiony mniej więcej pomiędzy brzuchem, a klatką piersiową przy wzroście człowieka około 180 cm. Taka wysokość sprawdzi się w większości sytuacji.

Fotografując z poziomu głowy otrzymasz na zdjęciu więcej sufitu i mniej podłogi, co niekorzystnie wpłynie na zdjęcie.

Wykonaj w pierwszej kolejności ujęcia z każdego rogu pomieszczenia - nie jest to warunek jednak ułatwi Ci to późniejszą selekcję najlepszych ujęć.

Pamiętaj aby aparat był ustawiony przy pomocy poziomicy. Oczywiście można obejść się bez niej jednak nie zalecam takiego sposobu mniej doświadczonym amatorom fotografii. Zwróć uwagę, że mam tu na myśli nie tylko brak pochylenia lewo ◄► prawo ale również przód ▲▼ tył.

Dlaczego równe ustawienie aparatu oraz poziomica są ważne?
Ponieważ ustawiając równo aparat "nie połamiesz" kątów pomieszczenia, a jest to jedna z bardzo ważnych zasad przy fotografowaniu wnętrz dla uzyskania jak najlepszych fotografii.


Najważniejsze informacje w skrócie:


Czułość (ISO): 100 lub mniej

Przysłona: 8.0 lub wyższa

Migawka: ten parametr jest zależny od fotografowanego pomieszczenia oraz źródeł i mocy oświetlenia. Wartość migawki należy ustawić w taki sposób aby miejsca w cieniu nie były całkowicie czarne, a miejsca jasne nie były całkowicie białe.

Jest to jednak dość trudne do osiągnięcia zwłaszcza przy fotografowaniu w kierunku okien lub sesji nocnych. Jeśli jesteś zainteresowany zgłębieniem tematu zapraszam na szkolenie "Pokaż Swoje Wnętrze - czyli jak fotografować apartamenty pod wynajem lub sprzedaż"

życzę jak najlepszych ujęć
Michał Piotrowski