Jak zacząć przygodę z fotografią wnętrz

Spora ilość zapytań na e-mail odnośnie tego jaki sprzęt wybrać do fotografii wnętrz zachęciła mnie do napisania tego wpisu.

Po pierwsze: "Ochłoń" :)
Jest to chyba najważniejsza zasada aby nie popełnić bezsensownego błędu przy zakupie sprzętu.
Zdaję sobie sprawę, że czytając ten tekst, zależy Ci aby otrzymać konkretną listę zakupów aby już dzisiaj móc złożyć zamówienie na wymarzony sprzęt. Jeżeli tego oczekujesz, to wg mnie nie ma sensu czytać dalej.

Fotografia wnętrz nie jest wakacyjną przygodą i tak jak każda inna dziedzina fotografii (o ile jest traktowana poważnie, a tym bardziej zawodowo) wymaga pewnego zakresu podstawowej wiedzy ale i doświadczenia.
Hasło "nie aparat robi zdjęcia, a fotograf" jest dla mnie nieco przesadne ponieważ jeden bez drugiego i tak by nic nie zrobił natomiast w przypadku fotografii wnętrz i aparat i fotograf są ważni. Można być świetnym fotografem jeżeli jednak stoimy przed zadaniem wykonania przestronnych zdjęć prezentujących całe pomieszczenie na jednej fotografii, a nie posiadamy szerokokątnego obiektywu...to niestety ale efekt będzie kiepski. Tym samym można mieć idealny sprzęt jeśli jednak brakuje doświadczenia to pierwsze zdjęcia będą nieestetyczne (oczywiście są wyjątki).



Prawie każdym aparatem można wykonać fotografię wnętrz. Poprzeczkę podnosi się w zależności od oczekiwań. Podam kilka przykładów, które są skierowane do osób, które rozważają długofalowe zainteresowanie tą dziedziną fotografii. Osobny przykład (ostatni) będzie dla osób, które jednorazowo lub maksymalnie kilkukrotnie szukają rozwiązania.

Pamiętaj! Jeżeli sprzedajesz swoje usługi bardzo ważne jest przedstawić rzeczywisty efekt swojej pracy aby klient wiedział, co i u kogo zamawia.



Jeżeli brak Ci doświadczenia - najpierw zadbaj o to aby je zdobyć, a jeśli już teraz potrzebujesz udanych zdjęć wspomóż się fotografem, który posiada doświadczenie i atrakcyjne fotografie.


Zaznaczam tym samym, że poniższe przykłady powstały ze względu na pojawiające się pytania w e-mailach do mnie. Osobiście nie dzielę klientów w ten sposób i na każde zlecenie jestem wyposażony we w pełni profesjonalny i odpowiedni sprzęt.
Poniżej znajduje się uproszczona propozycja przedstawiająca minimum jakie jest wymagane przed przystąpieniem do zdjęć.

PRZYKŁAD 1
Wiem, że są osoby, które przy swoich pierwszych zleceniach chcą podjąć próbę fotografowania bez wcześniejszego przygotowania i to głównie dla nich jest ten przykład - osobiście uważam jednak, że w takiej sytuacji klient powinien być o tym powiadomiony aby po pierwsze nie tracić czasu klienta oraz tym samym nie zepsuć sobie na starcie opinii. Najlepszym sposobem nauki jest fotografowanie własnego mieszkanie lub domu. Można też w pierwszych podbojach wesprzeć znajomych, którzy potrzebują zdjęć do ogłoszenia sprzedaży lub wynajmu, a sami nie mają pojęcia jak się do tego zabrać.

Zapotrzebowanie: ogłoszenie w internecie, sprzedaż mieszkania
Klient: znajomy lub pojedynczy niewymagający klient, osoba niezwiązana z branżą typu projektowaniem i aranżacją wnętrz itp.
Miejsce: przeciętne mieszkanie około 50-60 m2 z podstawowym wyposażeniem
Czas: sesja dzienna

Minimum sprzętowe:

  • Obiektyw o ogniskowej minimum 20 mm (zalecana minimum 16 mm) ponieważ im ciaśniej tym trudniej jest zaprezentować pomieszczenie, a w przypadku mieszkań o powierzchni około 60 m2 są to przeważnie 3 niewielkie (względem obiektywu) pokoje. Przysłonę obiektywu ustawisz na około 8-16 aby zachować ostrość dla każdej odległości względem aparatu.
  • Należy pamiętać o tym, kto będzie odbiorcą (nie mylić z zamawiającym usługę) wykonanych zdjęć.
  • Aparat (bez lampy błyskowej) umożliwiający wpięcie w/w obiektywu, posiadający możliwość zmiany podstawowych ustawień (balans bieli, przysłona, migawka, ISO)
  • Statyw, poziomica.
  • Oprogramowanie do obróbki plików RAW
Z czasem dojdziesz do etapu, że umiejętnościami dogonisz sprzęt jednak dopiero ten moment będzie odpowiedni na wymianę sprzętu ponieważ będziesz doskonale wiedzieć czego tak naprawdę potrzebujesz.



PRZYKŁAD 2
Zapotrzebowanie: strona internetowa, czasopisma, reklamy zewnętrzne, bilbordy
Klient: deweloper, pośrednictwo nieruchomości, projektanci wnętrz, projektanci i wykonawcy zabudowy (kuchnie, szafy itp.), dekoratorzy, salony kosmetyczne, restauracje, hotele itd.
Miejsce: od pomieszczenia kuchennego aż po ogromne posiadłości lub osiedla
Czas: sesja dzienna, sesja nocna

Minimum sprzętowe:

  • Duże doświadczenie, zastosowanie się do oczekiwań klienta ale zarazem umiejętne wyjaśnienie dlaczego proponowany efekt będzie lepszy od wyobrażenia całej sesji przez klienta
  • Obiektyw o minimalnej ogniskowej 10 mm
  • Aparat określany jako pół-profesjonalny lub profesjonalny
  • Solidny ciężki statyw (zwłaszcza do ujęć na zewnątrz, nocą przy wietrznej pogodzie), poziomica.
  • Oprogramowanie do obróbki plików RAW



PRZYKŁAD 3 (ostatni)
Zapotrzebowanie: ogłoszenie internetowe, realizowanie się w hobby, "być może mi się spodoba", "chcę się zająć fotografią wnętrz bo..."
Klient: Ty sam(-a), brak doświadczenia
Miejsce: Twoje mieszkanie lub dom na sprzedaż lub wynajem, mieszkanie rodziny lub znajomych
Czas: sesja dzienna, sesja nocna

Minimum sprzętowe:
Tu sytuacja wygląda zupełnie inaczej ponieważ jest kilka zależności. Najbardziej jednak jest istotne czy zależy Ci na szybkiej sprzedaży czy możesz trochę poczekać. W pierwszym przypadku trzeba oczywiście za to zapłacić profesjonaliście i jeśli nie jest on tylko z nazwy, a cena nie jest sztucznie wygórowana, to mieszkanie prawdopodobnie szybko zostanie sprzedane.

Ciebie jednak interesuje ta druga opcja.
Możesz zacząć fotografować telefonem (przy obecnych urządzeniach można uzyskać naprawdę ciekawe efekty). Jeżeli posiadasz jakikolwiek aparat wykorzystaj go, zdjęcia możesz przesłać do mnie jako przykłady do omówienia. Choć może się to wydawać zbędne to jest to naprawdę ważny krok aby Ci pomóc.

Już na tym etapie jestem w stanie bardzo wiele podpowiedzieć Tobie, czego tak naprawdę potrzebujesz przed zakupem sprzętu. Piszę o tym teraz ponieważ wiele osób twierdzi, że jak kupi aparat to droga do zadowalających efektów będzie krótka. Oczywiście będzie różnica w Twoich oczekiwaniach jeśli chcesz fotografować hobbystycznie, a tym czy będzie to fotografia wspierająca Twoją działalność pośrednictwa nieruchomości. Być może rozważasz teraz aby zająć się tym profesjonalnie.

Bez względu na to na jakim etapie jesteś i tego jaki jest Twój kierunek najpierw sprawdź siebie i swoje umiejętności na sprzęcie który posiadasz lub który możesz pożyczyć. Sfotografuj swoje własne lokum i pokaż mi swoje efekty. Powiem Ci jak sprawnie można ulepszyć Twoją pracę. Uchroni Cię to przed rozczarowaniem po zakupie sprzętu (nawet tego najlepszego).

Dla osób, które faktycznie chcą rozwinąć swoje umiejętności zalecam zapoznać się z wpisami na tym blogu. Aby ułatwić ich wyszukanie przygotowałem spis treści najważniejszych wpisów: http://zdjecia-apartamentow.blogspot.com/p/spis-tresci.html

Jeżeli masz pytania wpisz je w komentarzu poniżej aby moje odpowiedzi na nie mogły stanowić również pomoc dla innych.