Jeśli chcesz rozmarzyć swoich klientów i pomóc tworzyć im wizualizacje wyjątkowego wypoczynku poznaj techniki, które ułatwią Ci wykonanie nocnej sesji fotograficznej.
Jednym z powodów dla którego warto rozważyć wykonanie nocnej sesji apartamentu pod wynajem jest fakt, że odpowiednio wykonane fotografie tworzą wyjątkowo ciepły, klimatyczny i niejednokrotnie luksusowy charakter wnętrza.
Czego dowiesz się z tego artykułu:
- jak fotografować wnętrza gdy za oknem jest ciemno
- jaka pora jest najbardziej odpowiednia do fotografowania wnętrz po zachodzie słońca
- jak ustawić aparat oraz jego parametry aby fotografie zrobiły wrażenie na Twoich klientach
- na co należy zwrócić uwagę fotografując przy sztucznym oświetleniu
- jak i po co fotografować zewnętrzną część budynku
Jak fotografować wnętrza po zmierzchu
Wiele skutecznych sposobów można przenieść bezpośrednio z moich porad dotyczących wykonywania sesji dziennej. Dochodzi jednak kilka kluczowych podpowiedzi, które warto zastosować wykonując sesję nocną.
 |
Gdańsk nocą - ujęcie z apartamentu na Water Lane |
Przygotowanie się do sesji nocnej apartamentu
Przed przystąpieniem do wykonywania zdjęć podczas wieczornych sesji fotograficznych zawsze włączam wszystkie możliwe źródła światła we wszystkich pomieszczeniach. Pozwala mi to na dokładną ocenę czy dane źródło światła daje odpowiedni efekt, jaki ma kąt padania, moc świecenia oraz temperaturę barwową. Najczęściej pierwsza fotografia powstaje w taki właśnie sposób. Każda kolejna jest "testowaniem" możliwości oświetlenia.
 |
Wiele źródeł oświetlenia - apartament na sprzedaż |
Po włączeniu świateł (również tych w łazienkach) zwróć uwagę na takie elementy jak:
Czy światło sufitowe, które często jest najmocniejszym źródłem światła nie psuje klimatu odbierając innym punktom oświetleniowym stworzenie odpowiedniej atmosfery.
Jest to często zauważalne w salonie oraz łazience gdzie oświetleniem sufitowy jest klosz rozpraszający światło. Poniżej prezentuje cztery fotografie dwóch apartamentów gdzie wyłączenie górnej lampy miało znaczący wpływ na wygląd pomieszczenia.
 |
Włączone górne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym |
 |
Lampa sufitowa została wyłączona, a włączone zostało dodatkowe światło aneksu kuchennego |
Spójrz jak na pierwszej fotografii klosz oświetleniowy stworzył efekt na meblach, suficie oraz pozostałych elementach wyposażenia. A Tobie, która fotografia bardziej przypadła do gustu?
 |
Włączone światło nad stołem uwypukliło przedmioty znajdujące się na nim, podkreślone zostały kolory oraz pojawiły się liczne cienie od światła z okapu kuchennego. |
 |
Wykorzystanie światła dziennego padającego z okna oraz wyrównana temperatura światła "uspokoiły" apartament.
Poprzez ograniczenie sztucznego oświetlenia (pozostała wyłączona jedynie listwa pod szafką) kolor mebli oraz podłogi zostały ujednolicone. |
Jako, że uwielbiam temat oświetlenia w fotografii traktuje to jako wyśmienitą zabawę i relaks połączony z pracą. Dla Ciebie nie musi to być aż tak emocjonujące natomiast ważne jest abyś otrzymał efekt powalający Twojego klienta.
Prezentuję również na przykładzie kolejnych dwóch fotografii, jak spore znaczenie może mieć oświetlenie pomieszczenia względem stopnia widoczności tego co znajduje się za oknem. Na pierwszym zdjęciu odbijają się lampy sufitowe i ścienne.
 |
Odbicie lamp w oknach uniemożliwia prezentację widoku za szybami. |
Druga fotografia dzięki wyłączeniu sufitowego oraz ściennego oświetlenia umożliwiła powiększenie przestrzeni o część widoku z tarasu.
 |
Dzięki wyłączonym lampom, które odbijały się w szybach zobaczenie tego co za oknem jest możliwe |
Jeśli jedno pomieszczenie ma wiele źródeł światła sprawdź, które będzie najbardziej korzystne. Pobaw się oświetleniem, wyłączaj na przemian źródła światła fotografując kilka razy z tego samego ujęcia - możesz być zaskoczony późniejszym efektem.
Jeśli nie masz pewności czy wykonać sesję dzienną czy nocną - wykonaj obie, najlepiej tego samego dnia. Niektóre pomieszczenie zdecydowanie lepiej będą prezentować się w dzień, a inne tylko i wyłącznie w nocy. Postaraj się przynajmniej część ujęć nocnych wykonać z tego samego miejsca, w którym wykonywałeś ujęcia w ciągu dnia.
Sam oceń, która z poniższych fotografii prezentuje się lepiej pomijając oczywiście fakt, że jest to rewelacyjnie przygotowany apartament dzięki firmie
AKO Interiors z Gdańska, która to naprawdę tworzy piękne wnętrza. Współpracuję z tą firmą od wielu lat i każda ich realizacja wykonana jest zawsze na bardzo wysokim poziomie.
 |
Fotografia prezentująca apartament w dzień |
Zwróć uwagę na wpadające promienie słoneczne, odbijający się widok z okna oraz znacznie słabiej widoczne sztuczne oświetlenie apartamentu, które w momencie wykonywania zdjęcia było włączone.
 |
Fotografia przedstawiająca apartament w nocy |
Fotografia apartamentu wykonana w nocy pozwoliła skupić uwagę bardziej na wnętrzu niż jest to w przypadku fotografii wykonanej w dzień, na której widoczne były promienie słoneczne i odbicia okna. Podkreślone zostało również sztuczne oświetlenie i to ono nadaje wyjątkowo urokliwy klimat panujący w apartamencie.
 |
Gdańsk nocą - ujęcie z apartamentu na Water Lane |
Aby uzyskać takie ujęcie prawie wszystkie źródła światła w apartamencie musiały zostać wyłączone. Apartament miał większość elementów wykończeniowych z połyskiem, co jeszcze bardziej utrudniało zniwelowanie odbić.
Powyższy przykład "Gdańsk nocą - ujęcie z apartamenty na Water Lane" przenieś na realizację sesji w swoich wnętrzach.
Jeżeli widok z Twoich apartamentów jest warty pokazania - nie ukrywaj go! Większość osób prywatnych i firm zajmujących się wynajem lub sprzedażą nieruchomości pomija wykonywanie w ten sposób zdjęć ograniczając się do zwykłego zdjęcia "cykniętego" z tarasu lub balkonu.
Nie popełniaj tego błędu i wyróżnij się
jedną fotografią z tysiąca ofert w internecie.
Fotografowanie balkonu lub tarasu.
Z racji tego, że jest to dość obszerny temat poświęcam temu osobny artykuł: "
Jak fotografować balkon lub taras".
Fotografowanie budynku z zewnątrz
 |
Hotel w Sopocie na tle gwieździstego nieba |
Fotografia powyżej została wykonana z dachu samochodu. Dzięki temu udało się w miarę przyzwoicie zachować równe kąty oraz przedstawić dwa piętra klatki schodowej wraz z wejściem głównym.
Fotografując budynek z tej samej odległości jednak bez wchodzenia na odpowiednią wysokość nie byłoby widoczne wejście przez obecność płotu. Ponadto budynek zostałby niekorzystnie rozciągnięty w górę, a pierwsze piętro klatki schodowej nie byłoby widoczne.
Rada: Fotografuj budynek z każdej strony, którą uznasz za wartą pokazania. Jeśli w otoczeniu budynku jest duży nieład, na który nie masz wpływu rozważ wieczorne ujęcie, które ukryje wiele niedoskonałości.
 |
Sesja nocna - okna sopockiego apartamentu widoczne z zewnętrznej części budynku |
Czasem zdarza się, że powierzchnia w okół budynku jest ograniczona poprzez inne zamknięte posesje lub obiektyw aparatu nie pozwala na uchwycenie go w całości. Fotografowanie samego okna lub drzwi wejściowych nie jest najlepszym pomysłem.
Jeżeli okolica utrudnia odejście od budynku, aby sfotografować go przy zachowaniu równych kątów warto jest poeksperymentować. Tak wykonana fotografia zdecydowanie optycznie powiększyła budynek nadając mu hotelowy charakter.
 |
Fotografię wykonałem na potrzeby promocji osiedla w Gdańsku wybudowanego przez Hanza Grupa Inwestycyjna Sp. z o.o. |
Rada: Przejdź się po okolicy i sprawdź czy budynek jest widoczny z bardziej odległych miejsc. Może to być piętro sąsiedniego budynku, pobliskie wniesienie itp. Odejście na kilkadziesiąt metrów ułatwi Ci ujęcie go w całej okazałości przy zachowaniu równych kątów o czym mówię dokładniej w poradniku: "
JAK FOTOGRAFOWAĆ MIESZKANIE POD WYNAJEM LUB SPRZEDAŻ"
Dla przypomnienia:
- przed przystąpieniem do sesji sprawdź wszystkie źródła światła - niedziałające żarówki niezwłocznie wymień (kupując żarówkę, świetlówkę czy oświetlenie LED zwróć uwagę na temperaturę barwową podaną w Kelvinach)
- koniecznie pamiętaj o wykorzystaniu statywu lub woreczka z grochem
- uzbrój się w cierpliwość
- zwracaj uwagę na wszystkie odbicia - przy sesji nocnej ten efekt znacznie wzrasta względem sesji dziennej
- baw się oświetleniem i nie zmieniając położenia aparatu wyłączaj naprzemiennie poszczególne źródła światła
- jeśli zdecydujesz się na wykonanie sesji dziennej i nocnej postaraj się wykonać przynajmniej część ujęć z tych samych miejsc aby później wybrać to najlepsze lub umieścić oba zdjęcia w ofercie
życzę jak najlepszych ujęć
Michał Piotrowski